Browse through our Interesting Nodes of Greek News Agencies Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Athens News Agency: News in Greek, 11-03-12

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [01] Επέστρεψε στις νίκες ο»Ώ

• [01] Επέστρεψε στις νίκες

Το ντέρμπι της Κυριακής στην Τούμπα μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 26ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θέλει τη νίκη για να ανέβει στη βαθμολογία και να ενισχύσει την προσπάθεια για συμμετοχή στα πλέι οφ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός ψάχνει μια ακόμη νίκη για να ανακυρηχθεί και τυπικά πρωταθλητής για τη φετινή σεζόν.

Σημαντικό είναι το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ μεταξύ της ΑΕΚ και της Καβάλας, ενώ Πανιώνιος και Λάρισα θα παίξουν στη Νέα Σμύρνη, σ' ένα παιχνίδι χωρίς ασφαλή προγνωστικά.

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 1-3

Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα (δύο ήττες και μία ισοπαλία) ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ, που ήταν ο δημιουργός και των τριών τερμάτων, οι "πράσινοι" επικράτησαν 3-1 του Ηρακλή στο "Καυταντζόγλειο" στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε το "πρώτο πιάτο" της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Πετρόπουλος στο 4΄, 51΄ και ο Χριστοδουλόπουλος στο 83΄ ήταν οι σκόρερ του "τριφυλλιού", ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 36΄ ο Μαχόπ.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός Βόλου 2-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου και ενίσχυσε τις ελπίδες για να παραμείνει στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και ο Μπαρτολίνι ήταν αυτός που λύτρωσε τους γηπεδούχους με το γκολ, που πέτυχε στο 89ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Τρίπολης ο Μπαστία στο 16', ενώ στο 23ο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σολάκη.

Πανσερραϊκός-Ξάνθη 2-1

Η ομάδα των Σερρών δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β' εθνικής κατηγορίας, αλλά ήταν πολύ καλύτερη και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με τα γκολ των Παπάζογλου (39') και Νταλέ (54'), ενώ το γκολ της Ξάνθης, που δεν έχει σιγουρέψει ακόμη την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα, πέτυχε ο Μαρσελίνιο στο 87ο λεπτό με πέναλτι.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 26ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις, έχουν ως εξής: