Browse through our Interesting Nodes of Greek Local Authorities & Servers Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Athens Macedonian News Agency: News in Greek, 12-02-05

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Ο Φιντέλ Κάστρο παρουσίασε τους δύο τόμους των απομνημονευμάτων του, που ξετυλίγονται μέσω συζητήσεων με την δημοσιογράφο Κατιούσκα Μπλάνκο και εκτείνονται από τα παιδικά του χρόνια ως το 1958, πριν από το θρίαμβο της επανάστασης της οποίας ηγήθηκε, ανέφερε χθες ο Τύπος της Κούβας.

"Πρέπει να αδράξω τη στιγμή, διότι η μνήμη χάνεται", είπε ο πατέρας της επανάστασης της Κούβας, 85 ετών σήμερα, στους προσκεκλημένους στην διάρκεια της παρουσίασης στην Αβάνα, μεταξύ των οποίων ήταν ο υπουργός Πολιτισμού, Άμπελ Πριέτο Χιμένες, ο πρόεδρος της ένωσης συγγραφέων και καλλιτεχνών της χώρας Μιγκέλ Μπαρνέτ και η Μπλάνκο.

Τα απομνημονεύματα του Κάστρο τιτλοφορούνται Guerrillero del tiempo.

Στις συζητήσεις του με την Μπλάνκο, που εκτείνονται σε χίλιες σελίδες, ο Κάστρο εκμυστηρεύεται ότι προτιμά "τα παλιά ρολόγια, τα παλιά γυαλιά, τις παλιές μπότες, αλλά στην πολιτική, προτιμά ό,τι είναι νέο".

Ο Κάστρο έδωσε αντίτυπα των απομνημονευμάτων του στην πρόεδρο της Βραζιλίας Ντίλμα Ρουσέφ κατά την επίσκεψή της στην Κούβα, σύμφωνα με βραζιλιάνικες διπλωματικές πηγές.

[02] Νίκη της ΑΕΚ επί του Πανιώνιου

Η ΑΕΚ νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0 στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Σκόρερ του τέρματος που έκρινε τη συνάντηση ήταν ο Παντελής Καφές, στο 27ο λεπτό. Με τη νίκη της η Ένωση προσπέρασε τον ΠΑΟΚ και έφτασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο καθώς έπεται το ντέρμπι της Τούμπας με τον Ολυμπιακό.

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός και ο Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καμαρά στο 9ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η αθηναϊκή ομάδα με πέναλτι του Μήτρογλου στο 79΄. Αμφότεροι οι αντίπαλοι ολοκλήρωσαν τη συνάντηση με 10 ποδοσφαιριστές, αφού στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο «δράστης» Εντζεγκέλε, στις καθυστερήσεις την κόκκινη κάρτα του Τριτσώνη αντίκρισε και ο Μήτρογλου.

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τη Δόξα Δράμας στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην αρκαδική πρωτεύουσα. Το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε ο Περόνε, στο 54ο λεπτό.