Να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι πανεπιστημιακοί στο θέμα του ασύλου, ζήτησε ο Υπουργός Παιδείας κατά τη διάρκεια της Συνόδου των Πρυτάνεων, στην Κομοτηνή. Ο προεδρεύων της Συνόδου εμμέσως πλην σαφώς είπε ότι δεν αποκλείεται πολλές διοικήσεις αξιοποιώντας τις δυνατότητες που τους δίνει ο νόμος να άρουν το άσυλο, όταν παρεμποδίζεται η λειτουργία των ιδρυμάτων. Σε ό,τι αφορά τη χρηματοδότηση των πανεπιστημίων, ο κ Στυλιανίδης κατέστησε σαφές ότι συνδέεται πλέον άρρηκτα με την αξιολόγηση. Παράλληλα, ο υπουργός κατέθεσε πλήρη φάκελο με τέσσερα κείμενα που ολοκληρώνουν ουσιαστικά και τυπικά την πρώτη φάση θεσμικών μεταρρυθμίσεων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Το νόμο για την Έρευνα και την Τεχνολογία που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή, ενσωματώνοντας πλήρως τα 20 σημεία που διεκδικούσε τα τελευταία χρόνια η ακαδημαϊκή κοινότητα από το υπουργείο Ανάπτυξης, Τον Γενικό Εσωτερικό Κανονισμό των ΑΕΙ που συμπληρώνει και εξειδικεύει το νόμο-πλαίσιο, Ενα μοντέλο τετραετούς οικονομικού προγραμματισμού για να βοηθηθούν τα ΑΕΙ στη σύνταξή του και Το σχέδιο νόμου που προτείνεται για τα μεταπτυχιακά και καλύπτει ένα κενό που υπήρχε τις τελευταίες δεκαετίες στη λειτουργία των ΑΕΙ.

"Με αυτά τα κανονιστικά κείμενα ολοκληρώνεται η θεσμική μεταρρύθμιση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και η κυβέρνηση έχει ανταποκριθεί στις ευθύνες που είχε αναλάβει. Τώρα οφείλουν να αναλάβουν και τις δικές τους ευθύνες οι διοικήσεις των αυτόνομων πλέον ΑΕΙ, καθώς και η ακαδημαϊκή κοινότητα στο σύνολό της, προκειμένου η μεταρρύθμιση να τεθεί σε πλήρη λειτουργία. Η κυβέρνηση θα συνεχίσει να στέκεται αρωγός στην κάθε προσπάθεια αναβάθμισης της ποιότητας της παρεχόμενης τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Συνεχίζουμε ανυποχώρητα τις μεταρρυθμίσεις και υλοποιούμε τις δεσμεύσεις μας", σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Στυλιανίδης.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της 57ης Συνόδου και Πρύτανης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης Κωνσταντίνος Σιμόπουλος εξέφρασε την ικανοποίησή του διότι πλέον οι συζητήσεις μεταξύ υπουργείου και πανεπιστημίων γίνονται, όπως είπε, σε κλίμα συναίνεσης και ανοιχτής γραμμής επικοινωνίας, υπογραμμίζοντας παράλληλα την εκφρασμένη καλή πρόθεση των δύο πλευρών για συνέχιση του διαλόγου. Τόνισε επίσης ότι η πολιτική της ανοιχτής πόρτας με το υπουργείο που ανακοίνωσε ο κ. Στυλιανίδης, καθώς και οι υποσχέσεις που έδωσε για επίλυση των προβλημάτων που απασχολούν τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, είναι ένα θετικό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση.

Σε ό,τι αφορά το νόμο-πλαίσιο, ο κ. Σιμόπουλος είπε ότι ο υπουργός υποσχέθηκε πως οι όποιες διορθωτικές αλλαγές προτείνουν οι Πρυτάνεις, θα συζητηθούν μόλις ολοκληρωθεί η μεταρρύθμιση.

Νίκη του Άρη στο "Ελληνικό"

2/3/2008 10:13:00 μμ

Συντάκτης: Δημήτρης Γιαχανατζής

Πηγή: ΑΠΕ

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άρης στο κλειστό του Ελληνικού επί του Πανιωνίου καθώς με το 73-61 κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στο Αλεξάνδρειο και εξασφάλισε την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Ο Άρης εξουδετέρωσε από την αρχή του αγώνα την άμυνα ζώνης του Πανιωνίου, "εγκλώβισε" τους "κυανέρυθρους" στη δική του άμυνα και, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων, ήλεγξε από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς, με κορυφαίους τους Καλαϊτζή, Μάσεϊ, διατήρησαν μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (13-19) μία διαφορά 5-6 πόντων. Με τον Πανιώνιο να βρίσκει λύσεις μόνο κοντά στο καλάθι και να έχει σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση και στα περιφερειακά σουτ, ο Άρης διατήρησε τη διαφορά και η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε στο +5 (35-30). Οι "κυανέρυθροι" μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο και, με τον Νιούλεϊ να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του Πανιωνίου στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 38-37. Ωστόσο, Καλαϊτζής και Τσαλδάρης έδωσε και πάλι λύσεις από τα 6.25 και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +7 (51-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος, ο οποίος είχε πολλά παράπονα από τη διαιτησία, "άγγιξε" την ανατροπή, αλλά ένα καθοριστικό σερί 10-0 του Άρη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα χάρισε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς. Αναλυτικά, στο 33 ο Ξανθόπουλος από τα 6.25 μείωσε σε 52-55, ενώ ο Καλαμπόκης 4 λεπτά αργότερα μείωσε μετά από καλάθι και φάουλ σε 59-60. Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη του τελευταίου στα τελευταία κρίσιμα λεπτά βοήθησαν τον Άρη να πετύχει σερί 10-0 (ο Πανιώνιος δέχθηκε και τεχνική ποινή) και να φτάσει στο τελικό 73-61. Τα δεκάλεπτα: 13-19, 30-35, 44-51, 61-73 Πανιώνιος (Νέναντ Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 3, Τσάπιν, Ζορόσκι 6, Γεωργαλής 2, Καλαμπόκης 11, Νιούλει 14, Μπάξτερ 12, Καβαλιάουσκας 6, Κένταλ 2, Γιαννούλης 5. Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Τσαλδάρης 7, Τέρι, Ουάσιγκτον 4, Ράιτ 17, Καλαιτζής 14, Ηλιάδης 2, Μπόισα 9, Μάσει 20.

Στα άλλα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής τα αποτελέσματα: ΑΓΟ Ρεθύμνου-Αιγάλεω 73-69 Παναθηναϊκός-Μαρούσι 89-93 Ολυμπιακός-Ολύμπια Λ. 65-61 ΑΕΛ-ΑΕΚ 86-78 Πανελλήνιος-Ολυμπιάδα Πατρών 101-75 ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 90-79 Πανιώνιος-Άρης 61-73

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες) 1. Παναθηναϊκός 34 2. Ολυμπιακός 33 3. Άρης 31 4. Αιγάλεω 28 5. Πανελλήνιος 28 6. Πανιώνιος 28 7. ΑΕΚ 27 8. Μαρούσι 26 9. ΑΕΛ 26 10. Ολύμπια Λάρισας 25 11. ΠΑΟΚ 25 12. Κολοσσός Ρόδου 24 13. ΑΓΟ Ρεθύμνου 22 14. Ολυμπιάδα Πατρών 21

[04] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Αμετάβλητη η κορυφή

2/3/2008 9:29:00 μμ

Η ΑΕΚ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας καθώς η ισοπαλία που παραχώρησε στον Παναθηναϊκό (1-1) στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα την διατήρησε στη τρίτη θέση, ενώ οι "πράσινοι" συνεχίζουν να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής. Ο Ολυμπιακός παραμένει δεύτερος μετά το ισόπαλο 1-1 το Σάββατο στην έδρα του με τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ ο Άρης κρατάει γερά την τέταρτη θέση καθώς επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 2-0 τον Ατρόμητο. Ο ΟΦΗ πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς πέρασε νικηφόρα από την Λειβαδιά κερδίζοντας με 3-0 τον Λεβαδειακό, ενώ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στη Ξάνθη επί της ακριτικής ομάδας με 2-1. Η Λάρισα συνέχισε την ανοδική της πορεία νικώντας με 1-0 τον Ηρακλή, ενώ με το ίδιο σκορ (1-0) κέρδισε και ο Απόλλων Καλαμαριάς την Βέροια παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τέλος, το Σάββατο ο Εργοτέλης νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Κρήτη με 2-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής: Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 2-0 (60 Τζούνιορ, 81 Γραμμόζης) Ολυμπιακός-Αστέρας 1-1 (2 Ζούλιο Σέζαρ 33 Καρντόσο) Λεβαδειακός-ΟΦΗ 0-3 (21 Σφακιανάκης, 27 Πετρόπουλος, 63 Σίμιτς) Ξάνθη-Πανιώνιος 1-2 (36 Λαμπριάκος 24, 64 Χούτος) Απόλλων Καλ.-Βέροια 1-0 (50 Μπάρκογλου) Λάρισα-Ηρακλής 1-0 (90+ πεν. Ζουράφσκι) ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1 (67 πεν. Ριβάλντο 78 Ποστίγκα) Άρης-Ατρόμητος 2-0 (31 Κόκε, 70 Αμορόσο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 23 αγώνες) 1. Παναθηναϊκός 50 -22αγ. 2. Ολυμπιακός 49 -22αγ. 3. ΑΕΚ 46 -22αγ. 4. Άρης 38 5. Αστέρας Τρίπολης 34 6. Πανιώνιος 34 7. Ξάνθη 32 -22αγ. 8. Λάρισα 32 9. ΠΑΟΚ 30 10. ΟΦΗ 26 11. Ατρόμητος 25 -22αγ. 12. Ηρακλής 23 13. Λεβαδειακός 21 14. Απόλλων Καλαμαριάς 20 -22αγ. 15. Βέροια 20 16. Εργοτέλης 17

Σκόρερς: 16 ΓΚΟΛ: Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός) 13 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ) 12 ΓΚΟΛ: Τζιμπούρ (Πανιώνιος) 11 ΓΚΟΛ: Ρατζίνσκι (Ξάνθη), Σαλπιγγίδης (Παναθηναϊκός)

[05] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

2/3/2008 9:11:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με τη μηχανή στο ρελαντί ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Τα τέρματα για τους "κιτρινόμαυρους", οι οποίοι άφησαν πίσω τους την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τη Βέροια, σημείωσαν οι Κόκε (31) και Αμορόσο (70). Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για το γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σιστόν έβγαλε με κάθετη πάσα τον Κάλβο μόνο με τον Μιχαηλίδη, αλλά καθυστέρησε και ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έδιωξε με τα πόδια το αδύναμο σουτ του. Στο 17 οι "κίτρινοι" είχαν μια σημαντική ευκαιρία να "ανοίξουν" το σκορ, όταν ο Αμορόσο έβγαλε την πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου και ο Μάρκο Αουρέλιο έπιασε το σουτ, ωστόσο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά και ενώ ο Μιχαηλίδης είχε εξουδετερωθεί ο Σιστόν έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 20 οι παίκτες του Άρη δημιούργησαν εκ νέου τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, αλλά ο Κάλβο, ο οποίος βρέθηκε μόνος με τον Μιχαηλίδη, δεν κατάφερε να "νικήσει" τον γκολκίπερ των "κυανολεύκων". Τρία λεπτά αργότερα ο Κόκε απέφυγε δύο παίκτες του Ατρομήτου και μπήκε στη μικρή περιοχή, ωστόσο ο Μιχαηλίδης απέκρουσε τη σέντρα-σουτ που επιχείρησε. Στο 27 ο Ατρόμητος δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του στον αγώνα. Ο Μερίνο έβγαλε την κάθετη πάσα στον Λε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Χαλκιά, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Βραζιλιάνου. Τελικά η υπεροχή του Άρη καρποφόρησε στο 31. Ο Κόκε βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαηλίδη και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων (1-0). Ο Ατρόμητος προσπάθησε άμεσα να ισοφαρίσει και στο 33 ο Τσίγκας σούταρε πέφτοντας, ύστερα από την πάσα του Μερίνο στην πλάτη της άμυνας του Άρη, αλλά ο Χαλκιάς απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό ο Ίβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κόκε έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μιχαηλίδη. Στο 45 ο Ολιβέιρα εκτέλεσε μακρινό φάουλ, αλλά ο Χαλκιάς έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κάλβο πέρασε δύο παίκτες του Ατρομήτου και προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Μιχαηλίδη, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε. Ο ρυθμός έπεσε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 70 δεν σημειώθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, καθώς ο Άρης είχε δώσει χώρο και την κατοχή της μπάλας στον Ατρόμητο, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει. Σε εκείνο το λεπτό, ωστόσο, ο Άρης απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μάρσιο Αμορόσο, ο οποίος σημείωσε το "παρθενικό" γκολ της καριέρας του στην Ελλάδα. Ο Κόκε "τροφοδότησε" τον Σανσόν, ο οποίος έκανε το γύρισμα από δεξιά και, με τον Μιχαηλίδη να είναι εξουδετερωμένος, ο Αμορόσο "έσπρωξε" με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα (2-0). Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε από τους παίκτες του Άρη στο 82΄, με τον Σανσόν να βρίσκεται μόνος στην περιοχή του Ατρομήτου, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Κίτρινες: Παπαδόπουλος - Τσίγκας Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης) Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Α. Παπαδόπουλος, Γιάχιτς, Νεμπεγλέρας, Σιστόν, Ίβιτς (74΄ Πρίττας), Κόκε (86΄ Ζεντίλ), Κάλβο (46΄ Σανσόν), Αμορόσο. Ατρόμητος (Γκιγέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Μερίνο (55΄ λ. τρ. Σάντσεθ), Σκοπελίτης, Κριπιντήρης, Σίριο (86΄ Καραλής), Ολιβέιρα, Κορακάκης, Φράνκο Λε (46΄ Περόνε), Τσίγκας.

[06] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Ισόπαλο το ντέρμπι

2/3/2008 9:01:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα για την Ένωση, η οποία προηγήθηκε στο 67 με πέναλτι του Ριβάλντο. Ο Ποστίγκα ισοφάρισε στο 78 και κράτησε τους "πράσινους" στην κορυφή της βαθμολογίας, έναν βαθμό μπροστά από τον Ολυμπιακό και τέσσερις μακριά από τη σημερινή αντίπαλό τους. Η νευρικότητα και τα δυνατά μαρκαρίσματα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Οι σωστά οργανωμένες επιθέσεις ήταν... είδος εν ανεπάρκεια, καθώς οι δύο ομάδες προσπαθούσαν με μακρινά σουτ ή «στημένες» φάσεις να φανούν απειλητικές. Κάποια σουτ του Μπλάνκο και του Ζούλιο Σέζαρ δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Γκαλίνοβιτς, ενώ μία καλή προσπάθεια του Σπυρόπουλου από πολύ μακριά στο 38 έστειλε τη μπάλα άουτ. Η σημαντικότερη φάση του πρώτου μέρος έγινε στο 32, όταν ο Ριβάλντο εκτέλεσε φάουλ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μπλάνκο και κατέληξε στα δίχτυα. Όμως, το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο βοηθός διαιτητής ορθώς είχε δει ότι ο Αργεντίνος ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασε σε δύο περιπτώσεις το γκολ. Ο Καραγκούνης δοκίμασε την τύχη του έξω από την περιοχή στο 50 κι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάχο, ενώ στο 53 ο Σπυρόπουλος έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντόι, που όμως δεν σημάδεψε σωστά από πλεονεκτική θέση. Στο 55 ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό φάουλ του Ριβάλντο, στην πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ μετά την ανάπαυλα. Η φάση που "έβαλε φωτιά" στο ντέρμπι έγινε στο 66. Ο Ζούλιο Σέζαρ με αλλεπάλληλες προσποιήσεις μπήκε στην περιοχή από αριστερά, προσπάθησε να αποφύγει τον Νίλσον, ο Σουηδός έβαλε την προβολή και έδιωξε καθαρά τη μπάλα, όμως ο διαιτητής Παμπορίδης έκρινε ότι υπήρχε ανατροπή και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ριβάλντο δεν λάθεψε και ο "Δικέφαλος" πήρε προβάδισμα στο 67ο λεπτό 1-0. Το γκολ αυτό πείσμωσε τους "πράσινους", που βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν. Και τα κατάφεραν στο 78, με τον Χέλντερ Ποστίγκα να αποδεικνύεται "χρυσή" αλλαγή για την ομάδα του. Ο Μάτος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Πορτογάλος επιθετικός πετάχτηκε στην "καρδιά" της "κιτρινόμαυρης" άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα 1-1 και κράτησε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο 88 ο Μόρις λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, όταν έχασε το κοντρόλ και ο Μπλάνκο πήγε να φύγει μόνος του προς την περιοχή, αλλά ο Νοτιοαφρικανός πρόλαβε και τον έκοψε. Κίτρινες: Λυμπερόπουλος, Μαντούκα, Ριβάλντο, Παπασταθόπουλος - Σιμάο, Μόρις Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς) ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Αρουαμπαρένα (60΄ Μαντούκα), Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Ζήκος (89΄ Καφές), Ράμος, Ζούλιο Σέζαρ (81΄ Καλόν), Ριβάλντο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλος. Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον (77΄ Παπαδόπουλος), Σπυρόπουλος, Μόρις, Γκούμας, Σιμάο, Μάτος, Τζιόλης, Ντόι (56΄ Ποστίγκα), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (82΄ Βύντρα)

[07] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

"Ζωντανή" η Καλαμαριά για παραμονή

2/3/2008 8:10:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Νίκη "βάλσαμο" πέτυχε σήμερα ο Απόλλων Καλαμαριάς επί της Βέροιας με 1-0 στο "Καυτατζόγλειο" σε αγώνα για την 23η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη "έπιασε" τη σημερινή αντίπαλό της στη 14η θέση (20 βαθμοί) και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φριτέα στο 76 και του Σίκοφ στο 87. Παρά τη βαθμολογική σημασία και το άγχος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν και έπαιξαν αρκετά καλό ποδόσφαιρο. Οι "Πόντιοι" ξεκίνησαν πιο δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό ο Καραλιόπουλος με κεφαλιά ανάγκασε τον Αποστολίδη σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στο 7 ο Μπάρκογλου αστόχησε από καλή θέση. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 19 ο Ερέρα πλάσαρε μέσα από την περιοχή ελάχιστα άουτ, ενώ στο 23, μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Καμάλ Εντο, ο Κριβοκάπιτς έπιασε το σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 25 το φάουλ του Μπάρκογλου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και την ίδια τύχη είχε για τη "βασίλισσα" το δυνατό σουτ του Ερέρα στο 36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμη μία ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με το σουτ του Ουέλινγκτον στο 41 να φεύγει μόλις άουτ. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά για την Καλαμαριά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, και συγκεκριμένα στο 50. Ο Μπρίτο σέντραρε από αριστερά, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Μπάρκογλου που πρόλαβε την έξοδο του Αποστολίδη και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0. Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι γύρισαν προς τα πίσω, ενώ η Βέροια δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 76 ο Φριτέα αντέδρασε άσχημα σε ένα δυνατό φάουλ του Γαλανόπουλου, τον κλώτσησε στο στήθος και αποβλήθηκε, αφήνοντας τη "βασίλισσα του βορρά" με δέκα παίκτες ως το τέλος του αγώνα. Τον δρόμο προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Σίκοφ, που στο 87 αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, και στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε... θρίλερ. Στο 91 ο Κόλτζος σέντραρε από αριστερά, ο Μπικόφσκι βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, σούταρε, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 94 η Βέροια κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Κριβοκάπιτς το εκτέλεσε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και η Καλαμαριά κράτησε την πολύτιμη νίκη. Κίτρινες: Σίκοφ, Γαλανόπουλος, Καραλιόπουλος, Καραμανλής - Αλεξίου, Στεφανίδης, Βασιλακάκης, Κόλτζος Κόκκινες: Σίκοφ (87΄, 2η κίτρινη) - Φριτέα (76΄) Διαιτητής: Μαζαράκος (Αρτας) Απόλλων Καλ. (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Κόλτσης, Ουέλινγκτον (46΄ Χετεμάι), Μπάρκογλου (90΄ Παπαδόπουλος), Φαβάλι (83΄ Μπούσι), Καραλιόπουλος, Μουράφσκι, Σαρακατσάνος, Σίκοφ, Γαλανόπουλος, Μπρίτο Βέροια (Γιάννης Μαντζουράκης): Αποστολίδης, Αλεξίου, Ντε Λάνγκε (29΄ Βασιλακάκης), Μπικόφσκι, Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Καμάλ Εντο, Στεφανίδης (84΄ Ζιλβάν), Πετκάκης (66΄ Φριτέα), Μετόμο, Ερέρα

[08] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Ανεβαίνει η Λάρισα

2/3/2008 8:01:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική η Λάρισα διατήρησε το αήττητο της κερδίζοντας τον Ηρακλή με 1-0 στο Αλκαζάρ και ανέβηκε στην έβδομη θέση του πρωταθλήματος. Το "χρυσό" γκολ των Θεσσαλών, οι οποίοι παρέμειναν αήττητοι για έκτη σερί αγωνιστική, πέτυχε με πέναλτι ο Ζουράφσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο "Γηραιός" γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα του και παραμένει πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Η ΑΕΛ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι, αλλά ήταν ο Ηρακλής αυτός που αποδείχθηκε πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Στο 12 ο Κηπουρός εξουδετέρωσε με δυσκολία σουτ του Παπαστεργιανού μέσα από την περιοχή, ενώ οι "βυσσινί" απάντησαν στο 21, όταν η κεφαλιά του Ιγκλέσιας μετά από φάουλ του Κλέιτον πέρασε μόλις άουτ. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, ο "Γηραιός" έφτασε μια... ανάσα από το γκολ, όταν ο Ντίας βγήκε μόνος απέναντι από τον Κηπουρό, όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και σταμάτησε στο σώμα του τερματοφύλακα της Λάρισας. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Βραζιλιάνος απείλησε και πάλι, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από το δοκάρι. Με την είσοδο του Σαρμιέντο αντί του Κυριακίδη προσπάθησε ο Γιώργος Δώνης να πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, αλλά και πάλι οι "κυανόλευκοι" πλησίασαν στο γκολ, όταν στο 60 το σουτ του Παπαστεργιανού "έγλειψε" το αριστερό δοκάρι του Κηπουρού. Ούτε ο Ντίας βρήκε το στόχο δύο λεπτά αργότερα και στη συνέχεια η Λάρισα ανέβηκε κατακόρυφα και έκλεισε τον Ηρακλή στα καρέ του. Στο 68 ο Πάρντο εξουδετέρωσε με πολλή δυσκολία το μακρινό σουτ του Φωτάκη, όπως έκανε και στο 76 στο σουτ του Σαρμιέντο. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Ζουράφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αφού δεν σούταρε όπως θα ήθελε. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έμεναν στο 0-0, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πάρα έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, η σέντρα του κόπηκε αρχικά, στη συνέχεια διεκδίκησε τη μπάλα με τον Γιαννούλη, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής Σπάθας υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο πολύπειρος Ζουράφσκι νίκησε τον Πάρντο από την άσπρη βούλα (1-0) και χάρισε στην ΑΕΛ το πολύτιμο "τρίποντο", που την κρατά "ζωντανή" στη μάχη για είσοδο στα πλέι-οφ. Κίτρινες: Κυριακίδης - Παπαστεργιανός, Μάρκες, Γιαννούλης Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά) Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Κώτσιος, Ιγκλέσιας (66΄ Πάρα), Κυριακίδης (46΄ Σαρμιέντο), Φωτάκης, Ζουράφσκι, Μπακαγιόκο (77΄ Λαμπρόπουλος), Κλέιτον Ηρακλής (Ανχελ Πεντράθα): Πάρντο, Μπρούνο Λέιτε (84΄ Παπαζαχαρίας), Γιαννούλης, Κατσαμπής, Μαλαγκένιο, Πουρσανίδης, Παπαστεργιανός (82΄ Μαυρογενίδης), Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Μάρκες, Ριμπέιρο, Ντίας (72΄ Γιάντσης)

[09] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Πάνθηρες στη Ξάνθη

2/3/2008 7:54:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με δύο τέρματα του Λάμπρου Χούτου ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από την Ξάνθη κερδίζοντας την ακριτική ομάδα με 2-1 και έκανε ακόμα ένα βήμα για την συμμετοχή του στα πλεϊ οφ του πρωταθλήματος. Ο Λαμπριάκος είχε ισοφαρίσει στο 36΄ για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά, που γνώρισε την τέταρτη εντός έδρας ήττα της και απομακρύνθηκε από την πρώτη πεντάδα. Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι κατέβηκαν στο γήπεδο να στόχο να "κυνηγήσουν" το γκολ και τη νίκη. Ο Κιντάνα μόλις στο 2 βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως ήθελε και δεν απείλησε τον Κρέσιτς, ενώ στο 5 ο Χούτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 18 ο Γκρζέλακ παραλίγο να βάλει μπροστά την Ξάνθη με προβολή από σέντρα του Ριζογιάννη (η μπάλα πέρασε άουτ), όμως τελικά ήταν ο Πανιώνιος αυτός που άνοιξε το σκορ στο 24. Ο Νικολάου επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα "βρήκε" στον Χούτο, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Λυμπερόπουλο (0-1), "πιστώνοντας" τον Έλληνα επιθετικό με το τέταρτο τέρμα του στους δύο μήνες που βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη. Δύο λεπτά αργότερα ο Χούτος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν βρέθηκε απέναντι στον Λυμπερόπουλο, επιχείρησε να τον περάσει, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε στα πόδια του και μάζεψε τη μπάλα. Οι ακρίτες πέρασαν στην αντεπίθεση και, αφού στο 30 ο Κρέσιτς απέκρουσε με υπερένταση το δυνατό σουτ του Λαμπριάκου, έφτασαν στην ισοφάριση στο 36. Ο Ρατζίνσκι τροφοδότησε τον Τόμιτς, αυτός επιχείρησε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λαμπριάκος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό, καθώς οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πιο επιφυλακτικές. Ο Τόμιτς απείλησε στο 51 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Κρέσιτς αντέδρασε σωστά, για να έρθει ξανά ο Λάμπρος Χούτος να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους "κυανέρυθρους". Αυτή τη φορά το γκολ δεν είχε καμία δόση τύχης, αφού ο Χούτος πήρε τη μπάλα από τον Γουνδουλάκη και απέφυγε δύο αντιπάλους πριν "νικήσει" με δυνατό σουτ τον Λυμπερόπουλο 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Πένκο απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 76, όταν μόνος μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, αλλά ο Κρέσιτς απέκρουσε σωτήρια. Η πίεση της Ξάνθης δεν απέδωσε καρπούς, αφού ο Κρέσιτς δεν νικήθηκε ούτε από το φάουλ του Γκρζέλακ στο 90 κι έτσι ο Πανιώνιος πήρε μία πολύτιμη νίκη, που τον φέρνει πιο κοντά στα πλέι οφ. Κίτρινες: Κιντάνα, Ριζογιάννης - Κρέσιτς, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Κουτσόπουλος Διαιτητής: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας) Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Ζουέλα, Κωστούλας, Τζιωρτζιόπουλος, Ρατζίνσκι, Τόμιτς (67΄ Πένκο), Κιντάνα (72΄Αλβα), Διγκόζης (46΄ Φλίσκας), Γκρζέλακ, Λαμπριάκος Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Ντιαβαρά, Σκούφαλης (59΄ Γουνδουλάκης), Τζιμπούρ (84΄ Αραβίδης), Κουτσόπουλος, Μάκος, Μαϊστόροβιτς, Φερνάντες, Νικολάου, Χετεμάι, Χούτος (89΄ Καπετάνος)